Windows 11 Eksik Özellikleri Neler?

  • Tarih |

Beta ve geliştirici sürümleri Microsoft tarafından yayınlanan Windows 11 eksik özellikleri ile kullanıcılardan tepki topladı.

Microsoft aslında Windows 11 sürümüne dair çok vaatte bulundu. O yüzden kullanıcılar, Windows 10’a kıyasla yeni sürümden çok sayıda özellik bekliyordu. Bunun yanında Microsoft söz verdiği özellikleri sunmadığı gibi Windows 10’daki bazı özellikleri de kaldırdı.

Windows 11 Başlat Menüsü Eksiklikleri
Windows 11 özellikleriyle yayınlanışından bu yana adından söz ettirmeye devam ediyor. Bu sürümdeki değişiklikler arasında Başlat Menüsü, dikkat çekiyor. Yeni sürüm; “Önerilen uygulamalar” ve “Sabitlenmiş uygulamalar” şeklinde iki temel bölümden oluşuyor. İki temel bölümün altındaysa; standart klasörler ile kullanıcı profili yer alıyor. Yalnız standart klasörlerin ve kullanıcı profilinin yer alması için sabitlemeyi seçmeniz gerekiyor. Yeni sürümle beraber; klasörler, canlı döşemeler ve uygulama grupları da kaldırıldı. Windows 11’in Başlat Menüsü ’nü yeniden boyutlandırma gibi bir durumda söz konusu değil.

Bilgisayar kullanıcılarının merakla beklediği yeni sürümde, Windows 10 üzerinden yükseltme yapılırken önemli bir değişikliğe imza atılmış.  Bu değişiklik, site ve sabitlenmiş uygulamaların taşınmamasıyla alakalıdır. Aynı zamanda adlandırılmış uygulama gruplarıyla klasörlerde desteklenmiyor. “Düzen” özelliği yeniden boyutlandırılamıyor. Windows 11’de yer almayan bir başka özellikse Canlı Kutucuklardır.  Onun için yeni Widget özelliği içerisinden; “Göz atılabilir” ve Dinamik İçeriklere bakabilirsiniz.

Windows 11 Görev Çubuğu Özelliği Kaldırıldı!

Windows 11 eksik özellikleri detaylı incelendiğinde kullanıcıları en çok hayal kırıklığına uğratan, “Görev Çubuğunun Kaldırılması” diyebiliriz. Kullanıcılar, Görev Çubuğunun hareket ettirme yeteneğinin kaldırılmasına büyük tepki verdi. Windows 11 sürümünde, Görev Çubuğu sadece ekranın altında sabitlenebiliyor.

Windows 11 sürümünde “Görev Çubuğu” üzerinden sağa tıklandığında karşımıza sadece “Görev Çubuğu Ayarları” seçeneği çıkıyor. Yeni sürümde artık “Görev Çubuğunda” bulunan “açık uygulamaları birleştirmeme” özelliği de yok. Yenilenen sürümle birlikte uygulamalar kesinlikle “Görev çubuğu alanlarını” özelleştiremiyor. “Görev Çubuğu” üzerinden “Kişiler” sekmesi kaldırıldı. Konum olarak yalnızca “Ekranın alt kısmına hizalama” seçeneğine izin verilmiştir. Windows 10 sürümünde, istediğiniz dosyayı uygulama üzerinde açabilmek için; Görev Çubuğunda yer alan uygulama simgelerini sürükleyip bırakmanız yeterliydi. Ancak Windows 11’de bu özellik maalesef kaldırıldı. Kullanıcıların geri gelmesini istediği özelliklerin başında geliyor. Windows 11’in hayal kırıklığına uğrattığı diğer noktaysa; Takvim özelliğiyle alakalıdır. Windows 10’da saat ve tarihe tıklandığı zaman açılır menü üzerinde Takvim’in alt tarafında olaylar listeleniyordu. Bu özelikte Windows 11’in gelmesiyle tarihe karışmış gibi görünüyor.

Windows 10’da Olup Windows 11’de Olmayan Diğer Özellikler
Geçtiğimiz yılın ekim ayında merakla beklenenWindows 11 sürümü, piyasaya sürüldü. Windows 10’dan daha geniş özelliklere sahip olması beklenirken kullanıcılar tam tersi durumla karşılaştılar. Kullanıcılar, Windows 10’da olup Windows 11’de olmayan birçok özellik tespit ettiler.

Windows 10’un “Kilit Ekranı” üzerinde yer alan “İlgili Ayarlar” ile “Hızlı Durum” kaldırıldı. “Zaman Çizelgesi” özelliği de yeni sürümde yok. “Masaüstü Duvar Kâğıdı Dolaşımı” özelliği de aynı şekilde kaldırıldı. Matematik Giriş Paneli özelliğini de yeni sürümde görmek mümkün değil.

Yazımızda Windows 11 eksik özellikleri ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalıştık. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.