500Hz Monitör Üzerindeki Çalışmalar Devam Ediyor

  • Tarih |

Standart şartlarda dünyanın en hızlı e-spor oyun monitörleri 360 Hz’de yenilenebilir. Ancak ekran paneli üreticisi BOE daha iyisini yapabileceğini öne sürüyor. 500 Hz yenileme hızına sahip oyun monitörü üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

Yayınlanan bir rapora göre geçtiğimiz hafta 500 Hz yenileme hızına sahip 27 inçlik bir prototip monitör ortaya çıktı.  BOE üzerinde çalıştığı oksit yarı iletken görüntüleme teknolojisi alanında önemli atılımları ve bakır ara bağlantı yığın yapılarının seri üretimi ile gündeme geliyor. Yüksek yenileme hızı, yüksek çözünürlük, düşük güçlü oksit görüntüleme teknolojisi ile birleştiğinde 500Hz oyun ekranını mümkün kılabilir. 

500 Hz’yi bağlama koymak için grafik kartınızın bu hızı en üst düzeye çıkarmasını sağlamak gerekir. Yani her 2 milisaniyede bir çerçeve göndermesi gerekir ve bu hiç kolay değildir.

Bu çalışmaların bir dezavantajı ise, günümüzün 360Hz monitörlerinde olduğu gibi bu hıza yalnızca oldukça düşük 1080p çözünürlükte ulaşıyor olunmasıdır. BOE‘nin videosu, prototipin sekiz şeritli yerleşik DisplayPort üzerinden oluştuğunu ve yalnızca 8-bitlik panellere sahip bir renk sunduğunu göstermektedir.

Daha yüksek yenileme hızları yalnızca oyuncular için değil, aynı zamanda masaüstü bilgisayar deneyimini baştan sona daha sorunsuz hale getirebilir. Ancak 500Hz büyük olasılıkla aşırıya kaçıyor.

BOE’nin bu ekran etrafında bir ürün yapıp yapmayacağına dair kesin bir bilgi ise henüz yok. Ancak dünyanın önde gelen ekran paneli üreticilerinden biri olan şirket tarafından çalışmalar sürdürülüyor.